Ринок нерухомості під час війни

Українці поступово звикають до думки, що війна з росією приймає затяжний характер і доводиться вибудовувати своє життя в абсолютно нових реаліях. Багато хто усвідомив, що повернення до способу життя “до 24 лютого 2022 року” вже не буде. Реальність кардинально змінилася, і ці зміни торкнулися абсолютно всіх сфер життя.

До війни багато хто планував придбання житла — купівлю квартири або власного заміського будинку. Громадяни інвестували в будівництво житла або обирали готові варіанти на первинному чи вторинному ринку нерухомості залежно від власних фінансових спроможностей, потреб і бажань родини чи окремої особи.

Трагічний шок, що Україна пережила 24 лютого 2022 року, в один момент зупинив значну частку економіки. Держава з безпекових міркувань негайно закрила реєстр нерухомості, унеможлививши будь-які операції з купівлі-продажу житла і нежитлових будівель.

Усвідомлення тривалості воєнних дій поступово примушує громадян взяти себе в руки і шукати способи виживання та думати про майбутнє після Перемоги.

Економіка під час війни витримує критичні навантаження і зазнає непоправних втрат, про людські втрати навіть не говоримо, це надзвичайно болюче питання. Мови про той самий рівень заробітку і загальний рівень життя — нема. Але потрібно і далі ростити дітей, налагоджувати життя. В тому числі — будувати, купувати житло, налагоджувати новий бізнес або пристосовувати до нових умов той, що вже є.

Які зміни на первинному і вторинному ринку нерухомості характерні для України під час війни?

Ринок нерухомості України під час війни не функціонує в повноцінному режимі, але деякі рухи на ринку ми вже спостерігаємо: потроху відмічаємо попит на оренду житла, в тому числі на оренду будинків за містом, навколо Києва зокрема. Адже зараз проживання поза межами мегаполісу — це додатковий фактор виживання: відомо, що з точки зору ймовірності атак ворога сільська, заміська місцевість є більш безпечною. Тут немає великих скупчень людей, що можуть стати мішенню для ворожих атак, немає великих, важливих інфраструктурних об’єктів. Розосередженість будівель також є додатковим фактором безпеки.

Відновлення будівництва житла в більш-менш безпечних регіонах України — важливий крок до відновлення економіки.

Ріелтори, забудовники, власники вторинного житла очікують на відкриття реєстру нерухомості в тих областях, що знаходяться під контролем Української держави.

Очікування запуску іпотечних програм додає оптимізму тим, хто розраховує купити квартиру чи будинок в Україні в кредит під низькі відсотки ( на рівні 3 – 5% в гривнях).

Державні та міжнародні програми з відновлення житла і будівництва нового житла для осіб, що втратили нерухомість внаслідок війни, сприятимуть “оживанню” будівельного ринку. Це робочі місця, зайнятість людей, це податки і оборот коштів в економіці країни.

Якими будуть ціни на заміські будинки після війни?

Інфраструктурні втрати країни спричинять, вірніше, вже спричинили здорожчання будівельних матеріалів і робіт. Підвищення цін на пальне — лише один з багатьох факторів, що впливають на ціни.

Існує законодавча ініціатива — зобов’язати забудовників обладнати всі новобудови бомбосховищами. Це життєва необхідність, нема питань, але такі конструктивні доробки також вплинуть на собівартість квадратного метра житла.

Можна стверджувати, що зміниться кон’юнктура попиту на певні види житла. Квартира або будинок для сім’ї — це те, що буде в тренді. Відповідальні забудовники розуміють майбутні потреби українців і роблять ставку на будівництво компактного, комфортного сімейного житла з використанням енергоощадних технологій: подорожчання енергоносіїв примушує вже на стадії купівлі або інвестування будівництва житла думати про майбутні комунальні платежі, навіть за умови стабільного доходу родини.

Враховуючи наявні тенденції і реалії воєнного часу, компанія “Офіційний забудовник” здійснює продаж готових будинків під внутрішнє оздоблення лише в 15 хвилинах їзди від Києва, в комфортному і сучасному житловому кварталі Zoloche Vezuviy. Саме такий формат заміського будинку — площа від 180 кв м з прибудинковою земельною ділянкою від 8 соток — є оптимальним рішенням для родин з дітьми, що бажають осісти в приміській зоні поблизу столиці України і отримати одразу всі умови для комфортного мирного життя на довгі роки.