Бомбосховище в приватному будинку: корисні поради і лайфхаки

Нові реалії під час військового стану диктують нові правила життя. Вже вступила в дію свіжа норма закону, що вимагає при будівництві багатоповерхових житлових будинків зводити в них укриття. Сподіваємося, що забудовники будуть добросовісно виконувати цю нову норму, дбаючи про безпеку майбутніх мешканців.

А як щодо приватного житла, одноповерхових і двоповерхових будинків, що знаходяться поза межами великих міст, де є можливість під час сигналу тривоги спуститися в метро, підземний паркінг тощо?

Українці цікавляться питанням облаштування бомбосховища у приватному будинку, в тому числі — своїми руками. Зокрема, як правильно обладнати свій погріб під бомбосховище, як зробити таке укриття надійним, здатним витримати ракетний удар чи бомбардування, і забезпечити прихисток для цілої родини на досить тривалий час.

Основні правила, як обладнати бомбосховище / укриття вдома

В селі, в маленькому містечку приватні садиби зазвичай мають підвали, погреби для домашньої консервації. При незначному дообладнанні їх можна використати як тимчасове укриття, і це гарна ідея.

Якщо ви взялися обладнати бомбосховище в підвалі свого приватного будинку, або обладнати окремий погріб, що є у вас на присадибній ділянці (не в підвалі дому), то є кілька базових моментів, які необхідно реалізувати:

  • повітря
  • вода
  • два виходи.

Тепер докладно по кожному пункту.

Доступ свіжого повітря в бомбосховище мають забезпечити витяжки. Звичайна вентиляція, як це традиціно робиться в погрібах, витяжна труба з дашком — цілком достатній варіант. Навіть не потрібно робити примусову вентиляцію, тобто за допомогою електровентилятора, бо витяжка має забезпечувати людей повітрям і в умовах відсутності електрики.

Добре мати в укритті джерело питної води. Ідеально — доступ до скважини, воду з якої можна накачати вручну, не застосовуючи електронасос. Якщо така можливість відсутня — зберігайте в підвалі достатній кількаденний запас питної води у закритій тарі та слідкуйте за придатністю цієї води до вживання.

Бомбосховище в підвалі повинно мати два окремі виходи у протилежних його кінцях. Це на випадок завалів — якщо один з виходів засипле, можна буде скористатися другим.

Це основні вимоги до бомбосховища в приватному будинку. Можна додати ще ряд корисних порад, зокрема: крім води, подбайте про запас їжї. Консерви, сухі продукти довготривалого зберігання стануть в нагоді. Також варто тримати в погребі лопату з короткою ручкою: у випадку завалу лопата знадобиться, щоб відкопатися.

Якщо мова йде про простий льох, викопаний в землі, що не має укріплених цегляних чи бетонних стін, то, принаймні, стінки по боках від сходів мають бути надійно укріплені міцними дошками, щоб конструкція не завалилася при найменшому пошкодженні снарядами і не заблокувала вихід з погреба.

Ще один корисний лайфхак: якщо до бомбосховища веде люк з першого поверху житлового будинку, відкриватися він має всередину укриття, а не назовні. Бо якщо люк присипле уламками цегли, каменю, будівельних матеріалів, відкрити його назовні буде неможливо.

Серед того, чого слід уникати в бомбосховищі, можна назвати небезпечні ріжучі, гострі предмети, що можуть нанести травму у випадку обвалу.

Як побудувати не просто укриття, а бункер

Все сказане вище стосувалося досить простого варіанту бомбосховища, зробленого своїми руками в приватному будинку. Бункер — це вже більш фундаментальна споруда, що передбачає надійно укріплені бетонні стіни і перекриття, зручні капітальні сходи вниз. А також обов’язково — обладнані місця для відпочинку, тобто ліжка, лавки, наявність вбиральні і навіть душу, можливість розігрівати і готувати їжу. Справжні бункери обладнують не лише водопроводом і каналізацією, а й автономним джерелом електроенергії.

Якщо ви маєте намір будувати бункер, знадобиться проект. Як мінімум, можна купити готовий типовий проект бомбосховища, а можна замовити індивідуальний, що обійдеться значно дорожче.

Якщо ваш приватний будинок розташований у котеджному містечку, можна об’єднатися з сусідами, купити проект укриття один на всіх або навіть збудувати одне бомбосховище на кілька родин.

Подбайте про безпеку своєї родини, і краще хай бомбосховище вам ніколи не доведеться використовувати за прямим призначення. Але ж треба сподіватись на краще, а готуватись до гіршого, як каже народна мудрість.