Як забезпечити безперебійне постачання електроенергії у власному домі

На жаль, в 2022 році через агресію російської федерації українці майже у всіх регіонах потерпають через знищення інфраструктури ворогом. Зокрема, віялові відключення електроенергії порушують як можливість ведення бізнесу, так і ускладнюють звичайний наш щоденний побут.

Як підтримати свій дім у функціональному стані, як забезпечити собі хоча б мінімальний комфорт під час відключень? Розглянемо варіанти аварійного забезпечення приватного будинку енергією. Йдеться саме про будинок, оскільки застосування, наприклад, бензинового генератора в квартирі багатоповерхівки є забороненим з точки зору техніки безпеки: він виділяє чадний газ і це небезпечно для життя, генератор має працювати виключно на вулиці.

Бензиновий генератор звичайний

Вартість стартує від 10 000 грн за найменшу потужність близько 1 квт. Бензиновий генератор шумно працює, поглинаючи велику кількість дорогого пального, до того ж в одному і тому самому режимі не залежно від того, скільки потужності ви в даний момент споживаєте. Тобто паливо він не економить, якщо навіть ви підключили до нього мало приладів і в даний момент споживаєте менше його номінальної потужності. Зато такий генератор доступний по ціні і це краще, ніж нічого. Принаймні, морозилка не розморозиться, буде працювати автоматика газового котла і світити люстра в хаті.

Інверторний бензиновий генератор

Він десь на третину дорожче, але він є більш гнучким і здатний автоматично знижувати свою потужність, якщо ваші прилади, підключені до нього, споживають мало. Він значно менше шумить і видає струм вищої якості, ніж звичайний бензиновий генератор, що важливо для сучасних чутливих до стрибків напруги гаджетів і обладнання. Стандартні інверторні бензинові генератори йдуть в продажу потужністю в діапазоні 2 – 6,5 квт. Цілком достатньо, щоб забезпечити першочергові потреби дому на період віялових відключень.

Існують автоматичні інверторні генератори, що запускаються самостійно при значних коливаннях напруги в електромережі. І ваше критично важливе домашнє обладнання одразу працює. Так само автоматично такий інверторний генератор поверне мережеве живлення, як тільки подачу напруги в мережу буде відновлено. Ціна, відповідно, значно вища.

Сонячні батареї

Це напівпровідникові перетворювачі сонячних ультрафіолетових променів в електричну енергію. Екологічні, хоч і не дешеві.

Власники приватних будинків, що раніше встановили сонячні панелі для дому, мають зараз вагому перевагу.

Для кількох будинків чи для котеджного містечка зазвичай йде вже ціла сонячна станція під “зелений тариф”. Це автономність, заробіток і турбота про зовнішнє середовище водночас.

Скільки треба сонячний батарей для забезпечення приватного будинку, допоможуть порахувати фірми, що займаються встановленням такого обладнання. Але тут є сезонна складова: сонячні станції в нашому кліматі ефективно працюють в квітні-вересні, а в грудні-лютому вони мало помічні, бо сонця практично немає.

Ще існують зовсім маленькі сонячні панелі, що слугують лише для зарядки гаджетів. Але ж їм потрібне сонце, зимовим вечором вони не зарядять ваш телефон.

Варіанти на мінімалках, для зарядки гаджетів

Оскільки постійну наявність зв’язку та інтернету ми нині цінуємо вище, ніж власний комфорт, розглянемо і такі мінімальні опції. Принаймні для тих, хто працює віддалено, постійний інтернет і заряджений ноутбук — це про заробіток, а не про домашній затишок.

Інвертор напруги

Перетворює постійний електричний струм у перемінний струм. Джерелом постійного струму може бути звичайний автомобільний акумулятор. Але краще для цієї мети підходить тяговий гелевий акумулятор для електромоторів, електрокарів.

Ціни на інвертор напруги стартують від тисячі грн, залежно від параметрів, виробника тощо. Порівняно з бензиновим генератором, це скоріше пристрій для використання не в домі, а на вулиці. Тож у дворі дому він вам може стати в нагоді, наприклад, освітити двір, а от створити комфорт в домі — навряд чи. І, звісно, ним можна підзарядити гаджети у час відключень.

Зарядна станція на літієво-іонному акумуляторі

Річ досить дорога і призначена в основному для бізнесу, для використання в громадських місцях на відкритому повітрі. Від різних моделей зарядних станцій можна заряджати різну кількість і різні види гаджетів. Є зарядні станції сонячні (зазвичай подвійна можливість: підзарядити від сонця або від мережі). Стане в нагоді така зарядна станція для газового котла, і опалення в будинку буде завжди. Портативна варіація такої станції забезпечить вас світлом і зарядкою гаджетів навіть в лісі, на природі. Станції відрізняються ємністю батареї, потужністю. Залежно від електропристроїв, для яких вам потрібне живлення, обирайте потужність зарядної станції.

Повербанк

Для зарядки телефону, мобільних гаджетів — мінімальний пристрій, щоб просто бути на зв’язку (з 1 USB роз’ємом або з 2). Інша назва повербанку — зовнішній акумулятор.