Як вижити під час надзвичайних ситуацій: розкажіть дитині про важливе

Після 24 лютого 2022 року життя всіх без винятку українців змінилося кардинально. Ми навчилися виживати самі, багато хто навчився рятувати інших: від поранень, під бомбардуваннями, під завалами, в умовах гуманітарної катастрофи. 

Перше, що хочуть зробити батьки у важких ситуаціях — убезпечити своїх дітей. Ми намагаємось завжди вберегти. Але не завжди ми фізично можемо бути поруч. Тож варто навчити дітей базових речей, що рятують життя в надзвичайних ситуаціях, будь то війна, стихійне лихо, техногенна катастрофа чи інший фактор. Дитина має бути розумною, розважливою і чітко розуміти, як їй діяти. Тож говоріть з дітьми про це, пояснюйте, нагадуйте, моделюйте ситуації (для молодших підійде ігрова форма, зі старшими — більш серйозно). Ви самі будете спокійнішими і збережете нерви, коли будете розуміти, що ваші діти готові до мінливостей долі. 

Зберігати спокій!

Перше правило — не панікувати за жодних обставин. Паніка і переляк блокують нашу здатність логічно мислити і застосовувати знання і правила, засвоєні раніше. Панічні дії можуть лише нашкодити і спричинити хаос. Чітке розуміння алгоритмів дій допоможе дитині бути впевненою, не злякатись і, врешті, зберегти своє життя і здоров’я. Не думайте, що діти безпомічні і без вас ні на що не здатні. Відомі випадки, коли навіть дошкільнята цілком свідомо і успішно рятували від пожежі менших дітей.

Як поводитись при обстрілах і бомбардуваннях?

Навчіть дітей правильно поводитись під час обстрілів, ракетних атак.

Ситуація, коли обстріл застає дитину вдома, коли батьків немає: слід обрати місце згідно “правила двох стінок” — не біля вікна, а там, де між вулицею і людиною буде дві стіни (у власній домівці покажіть дитині такі захищені місця заздалегідь). Краще лежати, ніж стояти.

Знаходячись на вулиці, слід на початку обстрілів сховатись за перешкоду (канава, товста бетонна стіна). Лягти на землю, закрити голову, затулити вуха руками і відкрити рота, щоб уникнути контузії. Залишити сховище можна не раніше, ніж через хвилин 10 після закінчення атаки.

Навчіть дитину, як поводити себе під час тривоги, коли вона не з вами

Обов’язково покажіть дитині всі офіційні бомбосховища, розташовані там, де дитина може опинитись сама: поблизу дому, школи, найближчого магазину тощо, і навчіть не вагаючись йти в сховище при звуках сирени, повідомивши негайно про це батьків телефоном (звісно, поки дитина в школі, про безпеку подбають вчителі).

Важливо, щоб дитина розуміла, які приміщення категорично не підходять для використання у якості сховища: під’їзди під арками, захаращені підвали панельних багатоповерхівок, які легко можуть завалитись і перетворитись в пастку. Нагадуємо, що не можна користуватись ліфтом!

Якщо ви мешкаєте в приватному секторі, і маєте власний льох, погріб, використовуйте його як бомбосховище лише в тому випадку, якщо він був відповідно підготовлений і дообладнаний, зокрема, має другий вихід.

Будьте на зв’язку

Питання зв’язку є першочерговим: звісно, зараз мобільний телефон є у кожної дитини. Але і зв’язок, і інтернет можуть пропасти. В такій ситуації важливо налаштувати дитину (і себе!) утриматись від паніки і надмірних переживань за долю близьких, як би це важко не було. Заздалегідь поговоріть з дитиною і домовтеся, як поводитись, коли зателефонувати неможливо.

Дитина повинна розуміти, до кого з дорослих можна звернутися за допомогою: попросити подзвонити батькам, допомогти дістатись додому чи в сховище. Навчіть дитину, з якими людьми слід уникати контактів (п’яні, підозрілі особи, люди, які можуть становити небезпеку).

Поясніть дітям, що таке офіційні джерела інформації і чому звернутись до поліцейського по допомогу (за можливості, звісно) краще, ніж до аби кого.

Перша допомога

Старших школярів цілком можна навчити навичкам першої допомоги при пораненнях, опіках, інших ураженнях. Власне, діти мають вивчати це в школі, але ніколи не зашкодить разом закріпити ці знання, спільно відвідати відповідні практичні тренінги (їх проводиться багато зараз, знайдіть в своєму місті). Добре засвоєні навички залишаться на довгі роки, і, можливо, одного дня ваша дитина врятує чиєсь життя.