Чи будуть українці з теплом взимку? Питання вельми актуальне і таке, що турбує кожного українця. Війна, значні руйнування інфраструктури в прифронтових містах і селах, газовий шантаж з боку країни-агресора змушують людей і владу шукати непростих рішень, як перезимувати, як забезпечити теплом свої оселі.
Слід визнати, що в таких умовах приватний будинок має вагому перевагу перед міською квартирою в тому плані, що навіть при відключенні від газопостачання і централізованого опалення є цілком прийнятні варіанти аварійного опалення приватного котеджу.
Буржуйка — недорогий, простий, доступний і ефективний засіб обігріву дому в екстремальних умовах, але існують набагато кращі і більш цивілізовані способи опалювати приватний будинок в умовах відсутності газопостачання. Саме про них піде мова.
Варіанти альтернативного опалення для приватних будинків
Піч
Традиційна українська піч — це безцінний спадок наших предків. Піч віками обігрівала, годувала, давала затишок в оселі і дорослим, і малятам. Зараз також можна зустріти справжню піч в сучасному будинку, але ця чимала конструкція має бути від початку запроектована і поставлена на стадії будівництва, до того ж весь інтер’єр дому має бутит витриманий в етно-стилі, щоб піч виглядала гармонійно і органічно.
Терміново зробити піч в готовому будинку, що вже заселений, — малореальне завдання. Але є інші рішення, що не потребують докорінної перебудови.
Котел на твердому паливі
Твердопаливний котел, що може працювати на будь-якому виді твердого палива — цивілізований, економічний і ефективний альтернативний варіант. Можна користуватись дровами, пелетами, брикетами, тирсою, вугіллям, пресованою стружкою, торфом, тобто всім, що горить.
Твердопаливні котли є в продажу будь-яких моделей — від найпримітивніших до сучасних, обладнаних складною автоматикою, що не просто регулюють температурний режим, а і роблять це з максимальною економією ресурсів. Для такого котла на випадок відключення електроенергії достатньо невеликого дизель-генератора — і вам не страшний навіть повний блекаут.
в разі, якщо проблем з газопостачанням немає, твердопаливний котел може стати засобом економії коштів на опаленні будинку, якщо ціна на природний газ для населення все ж таки значно зросте.
Встановити твердопаливний котел можна в тому ж приміщенні, де знаходиться газовий котел, і за потреби переключати будинок з одного котла на інший. Це цілком прийнятне технічне рішення.
Камін
Каміни у вітальнях сучасних приватних будинків роблять радше для атмосфери та інтер’єру, аніж для обігріву. Але камін — це також джерело тепла, що потребує набагато дров. Хоча розповсюдиться тепло лише по тій кімнаті, де знаходиться камін, а до інших приміщень не дістане. Та й ефективність каміну низька: більша частина тепла від звичайного каміну вилітає в димохід.
Є більш дешевий сурогат каміну — електрокамін, але це, по суті, звичайний електричний хатній обігрівач, задекорований під камін.
Булер’ян
Сучасний і досить вартісний різновид канадської калориферної печі — булер’ян — не лише модний аксесуар, а і енергоефективне джерело обігріву, до того ж естетичне, вишукане, атмосферне. Кілька полінець — і вітальня в домі наповнюється відблисками живого вогню і затишним теплом. Вогнетривке скло булер’янів дозволяє досхочу милуватися танцем полум’яних язичків. Труби булер’яна створюють конвекцію повітря в приміщенні, таким чином ефективно обігріваючи весь об’єм дому, від 100 до понад 1000 кв м площею. Саме булер’ян є найефективнішим автономним джерелом тепла для приватного будинку. До того ж булер’ян є одним з основних елементів стилю лофт в інтер’єрі, що зараз є модним трендом.
Додатковий обігрів
Є ще різні сучасні моделі додаткового обігріву приватного будинку в зимовий сезон, що додадуть тепла за потреби. Це тепла підлога, інфрачервоні обігрівачі та широкий спектр модифікацій традиційних електрообігрівачів. Та за відсутності електроенергії у випадку аварії чи пошкодження магістральної лінії електропередач вони користі не принесуть, на відміну від печі, каміну, булер’яну, які врятують від холоду навіть у випадку повного відключення всіх комунікацій.
Власникам заміських котеджів, приватних будинків у містах і селах варто замислитись над питанням, як обігріти помешкання взимку, якщо газом опалювати буде неможливо чи задорого.
Тож українцям варто знати про всі можливості і заздалегідь потурбуватись про альтернативні способи опалення приватних заміських будинків в непростий зимовий сезон 2022-2023.
Як показала практика, треба завжди бути готовими до найгіршого сценарію, щоб лихо не застало зненацька. І тоді сім’я, діти, старенькі батьки переживуть важку зиму в теплі і затишку.